Contacts

92 Bowery St., NY 10013

thepascal@mail.com

+1 800 123 456 789

2023 Faaliyet Raporu

Değerli Danışma Kurulu Üyemiz;

Sn. Dilşat Söğüt

Siz bugüne kadar, Geleceğimizin Çocukları Vakfı için, korunmaya muhtaç çocuklarımızın her zaman yanında oldunuz, duyarlılık gösterdiniz gönülden yardım ettiniz.

Bildiğiniz gibi Ülkemiz birçok felaket ile karşı karşıya kaldı. Bizler bu telafisi zor acı olayları, farkındalığı yüksek insanlar olarak büyük bir üzüntü ile yüreğimizden hissettik.

Ama durmadık…

Elimizden ne gelir dedik ve çalışmalarımıza devam ettik.

Şimdi size Vakfımızın hayata geçirmek üzere olan projeleri ile ilgili yapılan çalışmalarımız hakkında bilgi vermek istiyoruz.

SHÇK ile yaptığımız protokoller çerçevesi içinde açtığımız yuva ve yurtlarımızda; bakımını üstlendiğimiz çocuklarımız için, uyguladığımız Rehabilitasyon Projelerini, Vakfımıza ait Fatih/Zeyrek deki binamızda en iyi şekilde hayata geçirmek için sekiz ay önce harekete geçtik.

Bu proje; SHÇK’ de koruma altında olan 14/17 yaş arası her türlü travmaya mahsur kalmış (deprem mağduru çocuklar dahil olmak üzere) kız çocukları ile başlatılacaktır. (merkezimiz 21 çocuk kapasiteli olacaktır)

Çocukların gündüz her gün 10.00/16.00 arası gelip, travma odaklı Rehabilitasyon görecekleri bu merkezimiz için; konusunda uzman Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. ve Psikologlar dan oluşan bir kadro kurduk.

Ayrıca projemizin Akademik olarak ele alınıp, verilere dayalı bir el kitapçığı haline getirilebilmesi için, Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü ile anlaştık. Bilgi Üniversitesi Etik Kuruluna sunduğumuz Projemiz için onay aldık.

Aile ve Politikalar Bakanlığı ile protokolümüzü imzaladık.

Rehabilitasyon Merkezimize; Çocuklarımızı yetiştirirken, uzun yıllar verdiği Psikolojik destek ile hayata tutunmalarını sağlayan, adı kalbimizden hiç silinmeyecek olan rahmetli Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Onur Saltuk Dönmez ’in adını verdik.

Çocuk tespit etme çalışmalarını SHÇK  ile birlikte başlattık.

Psikologlarımızın tek tek yüz yüze görüştüğü SHÇK yurtlarındaki kız çocuklarımızın Rehabilitasyon merkezimize gelmeleri için onayları aldık.

Bir çocuğu, yaşadığı acı veren travmalarından kurtarmadan, hayata hazırlamanın imkansız olduğunu, artık hepimiz biliyoruz.

Çocukların; korunmaya muhtaç, kırılgan ve mutlu dünyalarını, mahremiyetlerini parçalayan, onları çaresiz bırakan her vakanın karşısında durmak için, bizler elimizden gelen çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz.

Maalesef Ülkemizde, tam anlamı ile, bilimsel kuralları ile uygulanan bir Rehabilitasyon merkezi yoktur. Bu açıdan bir ilki gerçekleştireceğiz. İlk defa; Travmaya uğrayan bir çocuk, ciddi anlamda Rehabilitasyon görüp, hayata tutunabilecektir.

Barınma, yedirme,  giydirme, önceliğimiz değildir. Bir çocuk mutlu güvenli ve huzurlu ise yırtık çarşafta da yatabilir. Çocuklarımızın seçecekleri yolda  hayatlarını  başarı ile sürdürmeleri bizim için daha önemlidir..

Bu projemizi hayata geçiren 32 kişilik uzman kadromuzun, tespit ve önerisi ile başka bir projeyi de hayata geçirmek için çalışmalara başladık şöyle ki;

Rehabilitasyon merkezimize gelecek kız çocuklarımızın, kaldıkları devletin yurtlarındaki çocuklardan ayrıştırılmaları gerekmektedir. Rehabilitasyon görmeyen diğer çocukların aralarında olmalarının, sakıncalı olması üzerine; Aile ve Politikalar Bakanlığı ile Ankara’da yaptığımız görüşmeler sonucu; İstanbul’da tespit ettikleri bir araziye Vakfımız adına 40 kişilik 14/17 yaş kız çocukları yurdu yapmak üzere anlaştık. Arazimiz Ümraniye ilçesinde 7.5 dönüm olarak Vakfımıza tahsis edilecektir. Plan ve bütçesini de hazırladığımız yeni yurt binalarımız 10 ar kişilik 4 adet olacaktır.

Yurt projelerini çizdirdik ve SHÇK tarafından onay aldık. Önümüzdeki günlerde yapacağımız protokol ile çalışmalarımızı başlatacağız.

1997 yılından itibaren bir çok çocuğun hayatına dokunan, onları sevgi ile iyileştiren Geleceğimizin Çocukları Vakfı için yeni bir dönem başlamaktadır.

Bundan sonra da yanımızda olacağınızı ve desteğinizi bilmek bizleri motive etmektedir. Emek ve meşakkat gerektiren, gönülden sessiz sedasız yaptığımız bu çalışmalar birçok çocuğumuzun gerçekten hayatını kurtardığı için anlam ve önem teşkil etmektedir.

Bütün bu toplumsal kargaşa ve zulümlerin, çocuklarımızı sevgi ve güven içinde,  büyüyen bir nesil olarak yetiştirebilirsek, son bulacağına inanıyoruz.

Dünyamızı sevgi ile yetişmiş, mutlu çocuklar kurtaracaktır.

Bizlere de düşen onların zorlu hayat yollarını aydınlatmak, kötülükleri uzaklaştırmak için elimizden geleni yaparak çalışmalarımıza devam etmektir..

Son olarak hepinizin bayramını içtenlikle kutlar, bu güzel birlikteliğimizin önümüzdeki zamanlarda artarak devam etmesini dilerim.

 

Saygı ve sevgilerimle

 

Müge Çelebican

Y.K. Başk.

 

Mütevelli Heyeti

Müge Çelebican

Nurcan Kuzucan

Jenia Pinto Stamati

Yeşim Salkım

Tayfun Karali

Alican Kart

Hasan Çelebican

Meltem Telatar

Fırat Öztermir

Ümit Hallaç

 

Yönetim Kurulu;

Müge Çelebican    .Y.K. Başkanı

Nurcan Kuzucan     Y.K. Başk. Yard.

Tayfun Karali          Y.K. Üye

Ümit Hallaç             Y.K. Üye

Alican Kart              Y.K  Üye

Fırat Temir              Y.K. Üye

 

Denetim Kurulu

Erol Akgül Mali Müşavir

 

Danışma Kurulu.

Hülya Akgün Proje Başkanı

Çocuk Psikiyatristi Dr. Zerrin Bilgen

Çocuk Psikiyatristi Dr. Işılay Altıntaş

Uzm. Psik. Elif Göçek

Krimoloji Uzm. Gülhan Gündüz

Avk. Dilşat Söğüt

Bilgi Üniversitesi Uzm. Psik. Zeynep Madralı

Psikiyatrist Dr. Didem Dönmez

Prof. Dr. Ümran Tözün

Bilgi Üniversitesi

Merve Hasoğlu

Aslı Kuriş

 

Kısa Bilgiler;

Vakfımızın Yönetim Kurulu Üyeleri canı gönülden, çalışmakta, sorumluluklarımızı üstlenmektedir.

Vakıf Bask. Yard. Nurcan Kuzucan:

Projelerimizin hayata geçmesi için ihtiyacımız olan sponsorluk faaliyetlerini üstlenmiştir. Bu konudaki görüşmeler ve tanıtımları yürütmektedir.

Vakfımızın en genç Y.K.  üyesi Fırat Öztemir ise bugüne kadar yapmış olduğumuz ve yapacağımız projelerimizi kısa film olarak çekmek ve yönetmek üzere, senaryosunu tanıtmak için yazmıştır. Projemiz için önerdiği Ay Kuşağı ismi Yönetim ve Danışma Kurulu tarafından beğenilerek onaylanmıştır.

Vakfımızın Y.K. Üyesi Ümit Hallaç

Tanıtım ve Sosyal medya yönetimi faaliyetlerini kendi ajansı tarafından yapılmasını, merkezimize gelecek çocukların spor ve kültürel gelişmeleri için aktiviteler düzenlemeyi üstlenmiştir.

Vakfımızın Kurucu Y.K. Üyesi Tayfun Karali

Binamızın ve Vakfımızın devlet ile, belediye, SHÇK, itfaiye gibi yerler ile olan ilişkilerini yürütmektedir.

Vakfımızın Mütevelli heyet üyesi Hasan Çelebican Ümraniye deki arazimizin plan ve projelerinin çizilmesini üstlenmiştir.  

Vakfımızın Danışma Kurulu Üyemiz Avk. Dilşat Söğüt Vakfımızın protokol ve sözleşmelerini hazırlamış, bunlarla ilgili çalışmaları yapmıştır.